Bring a casual elegance to your contemporary living space. Comfort and style go hand in hand with this gorgeous swivel accent chair. A hint of retro design sneaks in to a barrel back minimalist profile wrapped in stunning champagne leatherette upholstery. A slight sheen gives off radiance and energy. making this chair a fresh addition to a casual space. Swivel motion provides added convenience.
Features :
- Material: PU faux leather. birch. plywood. poplar
- Finish: Champagne gray
- S-spring gauge: 3.5
- S-spring count per seat: 4
- Cleaning code: W / S
- Swivels: Yes
- Type of seat construction: Sinuous
- Thickness of Dacron: Seat – (3 9)cm; Back – 2.5cm
- Type of back seat construction: Foam
- Type of foam: Normal
- Density of foam: D25
- Type of fill: Foam
- Type of hook: Metal
- Pattern: Solid
Specifications :
- Product Dimensions : 29.5H x 29.75W x 27.75D
- Product Weight : 35.2 lbs
- Seat Dimensions : 15.5H x 22D
- Product Dimensions : (Back Foam Thickness) 20mm
- Product Dimensions : (Seat Foam Thickness) 100mm
Kingfisher Lane 15.5” Contemporary Faux Leather Swivel Accent Chair in Gray
Specifications
| Brand | Kingfisher Lane |
| Chair Style | Modern/Contemporary |
| Seat Depth | 22 in |
| Seat Height | 15.5 in |
| Assembled Product Weight | 35.2 lb |
| Material | Faux Leather |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Birch. Plywood. Poplar |
| Color | Gray |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Swivel |
| Home Decor Style | Contemporary |
| Manufacturer | Kingfisher Lane |
| Manufacturer Part Number | KL-1598388 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 27.75 x 29.75 x 29.50 Inches |











Reviews
There are no reviews yet.