Both timeless and modern at the same time. the classic neutral plaid fabric makes for a more relaxed look that brings a casual ease and elegant comfort to your living space. Swivel chair base makes sure it is comfortable in all its positions. with a handy side pocket that keeps magazines. remotes and mobile phones easily accessible. Moreover. loose seat cushion and cushion cover are easily removable to make cleaning a breeze.
Features :
- Swivel Chair with Glider
- Pocket Coil Seat Construction
- Loose Seat & Tight Back Cushion
- Removable Cushion Cover
- Wooden Inner Frame
- Material:Wood(Pine). Plywood. Fabric. Foam. Metal
- Color of Gray
Specifications :
- Product Dimensions : 35L x 34D x 37H
- Product Weight : 84 lbs
- Swivel Chair with Glider
- Pocket Coil Seat Construction
- Loose Seat & Tight Back Cushion
Specifications
| Brand | Acme Furniture |
| Collection | Patli |
| Seat Depth | 18 |
| Seat Height | 20 in |
| Seat Back Height | 17 in |
| Seat Back Cushion Style | Tight Back |
| Assembled Product Weight | 84 lb |
| Material | Fabric |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Wood. Metal |
| Color | Gray |
| Pattern | Plaids |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Pocket Coil Seat Construction. Loose Seat & Tight Back Cushion. Removable Cushion Cover |
| Home Decor Style | Transitional |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Acme Furniture |
| Manufacturer Part Number | LV00922 |
| Model | LV00922 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 34.00 x 35.00 x 37.00 Inches |














Reviews
There are no reviews yet.