Contoured arms provide visual flow to the chair’s pattern while nailhead trim defines the profile of the Wickersham Collection. The bold multi-tonal ash coloring of the printed chenille lends distinct accent to your home’s décor. The chair has a full rotation swivel base that allows you full visual access to your space with a gentle turn.
Swivel Chair/Accent Chair
- Chenille fabric upholstery
- Features grey Ikat pattern
- 360-degree swivel motion
- Decorative nailhead trim
Cushion Construction
- Back Cushion (Attached): Foam
- Seat Cushion (Attached): Foam; Pocket Coil
Product Dimension
- Overall Dimension: 30 x 32 x 35H inch
- Seat Width: 21 inch
- Seat Depth: 23 inch
- Seat Height: 19.5 Inch
Other Specification
- Weight Capacity: 300 lbs
- Assembly Required: No
Shipping Information
- Piece(s) per Box: 1 piece
- Box(es) per Shipment: 1 box
- Doorway Width: 30 inch
Product Care Instruction
- Clean with dry cleaning solvent only
Disclaimer
- Please allow 0.5-1 inch difference due to manual measurement
- Product color may slightly vary due to photographic lighting sources or your monitor setting
Fabric Care Instructions
Clean with dry cleaning solvent only
Specifications
| Brand | OakvillePark |
| Collection | Wickersham |
| Seat Depth | 23 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 21 in |
| Seat Back Height | 15.5 in |
| Assembled Product Weight | 63 lb |
| Material | Wood. Plywood. Chenille. Metal |
| Fill Material | Foam. Solid Wood |
| Frame Material | Plywood |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Color | Gray |
| Seat Color | Gray |
| Pattern | Pattern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Swivel |
| Home Decor Style | Modern; Contemporary; Traditional; Transitional; Casual; Cottage/Country |
| Manufacturer | OakvillePark |
| Manufacturer Part Number | 210S1025F1S |
| Model | 210S1025F1S |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 30.00 x 32.00 x 35.00 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.