The futon is a classic hardwood frame with mission style arms. This unique and versatile Queen size futon sofa easily converts to a Bed. This multifunctional piece of furniture can find a home in just about any type of room.
- Solid hardwood construction
- Converts to standard queen size bed
- No tools needed for easy assembly
- Sofa height seating
- Plantation grown hardwood
- Sit. lounge. and sleep postion
Specifications
| Brand | Litezall |
| Collection | Phoenix |
| Futon Frame & Set Type | Futon Frame and Futon Pad Set |
| Material | Other |
| Frame Material | Solid hardwood |
| Fabric Content | 53% Polyester|42% Leather|5% Cotton |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | Seat Dimensions: 22 ” H X 80 ” W X 21 ” D |
| Seat Width | 80.0 in |
| Mattress Thickness | 8.0 |
| Assembled Product Weight | 197.0 lbs |
| Maximum Load Weight | 197 lbs |
| Bed Size | Queen |
| Color | Brown |
| Seat Color | Brown |
| Pattern | Solid Print |
| Items Included | Frame. Mattress. Drawers |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembly Instructions | https://bison.blob.core.windows.net/img/prods/large/501dbfc1-29de-475d-88f8-ec8b0d9f2af1.jpeg |
| Manufacturer | Kodiak |
| Manufacturer Part Number | KFQPHDEPOTJLF6MD4 |
| Model | KFQPHDEPOTJLF6MD4 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 37.00 x 86.00 x 36.00 Inches |










Reviews
There are no reviews yet.