The Phoenix futon is a classic hardwood frame with tray style arms. This unique and versatile full-size futon sofa easily converts to a Bed. This multifunctional piece of furniture can find a home in just about any type of room.
Features :
- Material: 53% polyester. 42% leather. 5% cotton
- Finish: Espresso. Fabric: Oregon Trail Java
- Plantation grown. solid hardwood construction
- Converts to standard full-size bed
- No tools needed for easy assembly
- Sofa height seating
- Mattress made in the USA
- Sit. lounge. and sleep postion
- Storage drawers
Specifications :
- Product Dimensions : 33H x 82L x 37D
- Product Weight : 193 lbs
- Product Dimensions : (Mattress) 8H x 75L x 54W
- Seat Dimensions : 22H x 74W x 21D
- Warranty : 1 year limited manufacturer
- Weight Capacity : 500 Pounds
- Solid hardwood construction
- Converts to standard full size bed
- No tools needed for easy assembly
- Sofa height seating
- Plantation grown hardwood
- Sit. lounge. and sleep postion
Specifications
| Brand | Kodiak Furniture |
| Collection | Phoenix |
| Futon Frame & Set Type | Futon Sets |
| Material | Faux Leather |
| Frame Material | Solid hardwood |
| Seat Depth | 21 in |
| Seat Height | 22 in |
| Mattress Thickness | 8 in |
| Assembled Product Weight | 193 lb |
| Maximum Load Weight | 500 lb |
| Bed Size | Full |
| Color | Brown |
| Features | Storage |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembly Instructions | https://bison.blob.core.windows.net/img/prods/large/183_phoenix20frameespresso20finishoregon20trail20java20mattressstorage20drawers.jpg |
| Manufacturer | Kodiak Furniture |
| Manufacturer Part Number | KFPHDEPOTJLF5MD4 |
| Model | KFPHDEPOTJLF5MD4 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 37.00 x 82.00 x 33.00 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.