Transform your foyer with this Harmony solid-wood storage bench. Blend the warm cherry finish with hardwood flooring or neutral tones create a soft and inviting appeal.
- Material: Wood. MDF
- Style: Modern
- Bench Type: Entryway. Storage Benches. Standard Benches
- Assembly: Assembly Required
- Exact Color: Cherry
- Finish: Cherry Finish
- Dimensions: 30 inches x 14 inches x 18.1 inches
- Material: Wood. MDF
- Style: Modern
- Bench Type: Entryway. Storage Benches. Standard Benches
Specifications
| Brand | First Lighting |
| Material | Wood |
| Color | Brown. Gray |
| Has Storage | Y |
| Seat Depth | 14 in |
| Seat Height | 18.1 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood. Medium Density Fiberboard |
| Frame Color | Cherry |
| Assembled Product Weight | 20 lbs |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Storage. Indoor |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | SHENGYA ARTS & CRAFTS CO.. LTD. |
| Manufacturer Part Number | GQ-16-03 |













Reviews
There are no reviews yet.