Add a unique touch to your home with this collection. The lightly distressed black sawhorse leg design gives it a rustic. yet industrial feel. The solid wood top has a natural finish that features unique markings from the wood grain. This collection is sure to make a statement in your home. Constructed of solid wood.
- Bench: 48 W x 14 D x 18 H
- Seat Dimensions: 48W x 14D x 18H
- Distance from floor to bottom of bench: 4.25 H
- Perfect for entryway. living room or extra seating in your dining area
- Collection includes Coffee Tables. Bench. Coat Hook and Sofa/TV Console Table
- Rustic industrial style with natural solid wood tops and distressed black legs
- Solid Pine Wood
- Nylon floor levelers
- Wipe clean with a soft dry cloth
- Easy to assemble
- Suggested weight capacity: 300 lbs
Specifications
| Brand | Bolton Furniture |
| Collection | Adam |
| Material | Wood. Pine |
| Color | Brown |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Height | 18 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Leg Material | Solid Wood |
| Assembled Product Weight | 46.5 lb |
| Maximum Load Weight | 200 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Wood |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Trademark Global |
| Manufacturer Part Number | ANAD04RNB |
| Model | ANAD04RNB |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 48.00 x 14.00 x 18.00 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.