Impressive design allows this bench with a low profile back to fit in numerous places in your home. The woven rattan cane back combines with the linen padded seat made of 100% polyester to create an inviting resting spot in your entryway. bathroom or at the foot of a bed. The rubberwood frame in a lustrous white paint provides an elegant. yet sturdy foundation that you’ll enjoy for years to come.
Powell Tramore Bench with Rattan Cane Back. White
- Woven rattan cane back offers a refined aesthetic and ample support
- Padded foam seat upholstered in linen 100 percent polyester fabric creates an inviting perch
- Rubberwood frame provides strength and stability that will last you through the years
- Lustrous white finish provides an elegant look that pairs seamlessly with nearly any decor
- 100 percent linen upholstery is a breeze to clean
- Perfect in an entryway bathroom at the foot of a bed or anywhere extra seating is needed
- Supports up to 275 lbs
- Requires some assembly upon arrival
- Assembled Dimensions: 52.30 L x 18.25 D x 23.50 H
- Ships in 1 box
Specifications
| Brand | Powell |
| Collection | Tramore |
| Material | Polyester. Linen |
| Fabric Content | Polyester |
| Color | White |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Depth | 18.25 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Rubberwood |
| Frame Color | White |
| Assembled Product Weight | 29.77 lb |
| Maximum Load Weight | 275 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Powell |
| Manufacturer Part Number | D1277S19W |
| Model | D1277S19W |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 52.30 x 18.25 x 23.50 Inches |










Reviews
There are no reviews yet.