The Picket House Furnishings Jamison Storage Dining Bench is going to make gathering around the dining table a breeze! This lift-top storage bench is great for storing away extra belongings that don’t have a designated home in the kitchen. or anywhere. The bench will easily sit 2 thanks to its rectangular width. The straight legs offer support to the four leg design. while the two-tone finish brings the style. The seat of the bench features a wire-brush finish in a transitional gray color. that beautifully complements the cottage chic white finish of the frame of the bench. This bench is also available in a counter height. making it easy to pick your perfect style!
Features :
- Rectangular Design
- Lift-Top Storage
- Standard Height
- Wire Brush. Gray Finish on Seat
- Cottage Chic Style
- Straight Legs
- Additional Sizes Available
Specifications :
- Assembly Required : YES
- Rectangular Design
- Lift-Top Storage
- Standard Height
- Wire Brush Finish on Wooden Seat
- Cottage Chic Style
- Straight Legs
- Due to lighting. product color may slightly vary from images.
Specifications
| Brand | Picket House Furnishings |
| Collection | Jamison |
| Material | Wood |
| Color | Gray |
| Number of Baskets | 0 |
| Seat Material | Wood |
| Seat Depth | 15 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 50 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Assembled Product Weight | 46 lb |
| Maximum Load Weight | 600 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Storage |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Manufacturer | Elements |
| Manufacturer Part Number | DKY300SBN |
| Model | DKY300SBN |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 15.00 x 50.00 x 19.00 Inches |




Reviews
There are no reviews yet.