Have a comfortable and productive day at your workspace and find the balance between sitting and standing with the Pemberly Row Electric Lift Desk. Sitting all day can strain your back and make you feel tired throughout the day. Feel more energized. reduce muscle strain. and improve poor posture by standing when you need to and get more done at the same time! The Lift Desk includes a power cord which allows you to smoothly lift and lower the desk by using the keypad attached. Go from 28.5 to 47.75 with a simple push of a button and store your favorite heights with the four programmable presets. This strong and sturdy 160 lb. capacity lift desk will withstand years of everyday use and will have no issues holding all of your work materials.
Features:
- Finish: Rustic Espresso
- Materials: MDF. Metal
- SPACIOUS WORK AREA: Enjoy a laminated water-resistant tabletop made of best in class wood; the large work surface measuring 60 x 24. provides ample space for a variety of monitor or laptop setups. plus room for ongoing projects and office supplies
- ELECTRIC HEIGHT ADJUSTABLE LIFT SYSTEM: The two motors lift mechanism offers smoother height adjustments. from 28.3 to 47.2. at a speed of 1/second with low noise (under 50 dB) while running.without having to worry about disturbing others
- SOLID CONSTRUCTION: An industrial-grade steel frame combined with a solid desktop allows for a 160 lbs weight capacity to support your ideal workspace setup
- BUILT FOR WORK FROM HOME: The perfect standing desk to allow independent and remote workers to stay active. healthy. and productive while working from home; precisely adjust your desk to your height and insert healthy movement into your day
- PLEASE NOTE: The product will be shipped in two separate packages which may be delivered separately from each other; so please rest assured to buy
Specifications:
- Product Dimensions: 28.3 – 47.2 H x 60 W x 24 D
- Product Weight: 84.5 lbs
- Weight Capacity: 160 lbs
Pemberly Row 60" Electric Wood Top Standing Desk in Rustic Espresso
Specifications
| Brand | Pemberly Row |
| Assembled Product Weight | 84.5 lb |
| Maximum Load Weight | 160 lb |
| Material | Wood Composite |
| Color | Espresso |
| Base Material | Alloy Steel |
| Top Color | Rustic Espresso |
| Top Material | Wood |
| Desk Type | Standing Desks |
| Adjustable Height | Y |
| Maximum Height | 47.75 in |
| Manufacturer | Pemberly Row |
| Manufacturer Part Number | PR-4753-2217164 |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 24.00 x 60.00 x 47.20 Inches |













Reviews
There are no reviews yet.