Stylishly relax in your James Club Chair in any room of your home. Supple leather and studded accents bring this club chair to a whole new level of sophistication.
- Bonded leather. solid wood
- Espresso stain finish
- Black
- Tub chair style with unique accents
- Silver studs line the base and sides
- Solid wood frame for stability
- Removable seat cushion
- Espresso stained legs
Dimensions:
- Seat dimensions measures 19 inches high x 22 inches wide x 21 inchesdeep
- Overall dimensions measure 30 inches high x 28.5 inches wide x 30inches deep
Specifications
| Brand | Noble House |
| Collection | Noble House James |
| Chair Style | Traditional |
| Seat Depth | 21 in |
| Seat Width | 22 in |
| Assembled Product Weight | 33.07 lbs |
| Material | Leather |
| Frame Material | Wood |
| Leg Material | Solid wood |
| Color | Black |
| Seat Color | Black |
| Leg Color | Espresso |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Chair |
| Manufacturer | Noble House |
| Manufacturer Part Number | 260819 |
| Model | 260819 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 30.00 x 28.50 x 30.00 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.