Mount-It! White Electric Sit-Stand Desk. MI100026F. is an easy-to-use adjustable desk that can help combat ergonomic discomfort with a simple push of a button. With its quiet electric motor. you can adjust your desk from anywhere between 29.7" high to 49.4" high – allowing you to get out of your chair without interrupting your workflow or productivity. Tabletop expands from 39.4" W to 63" W and supports up to 176 lbs. The clean and simple style will look contemporary wherever you use it. Tabletop is easily cleanable with a damp cloth.
- MI100026F is a white frame and large white tabletop
- Expands from 39.4 to 63 W and supports up to 176 lbs
- Quiet electric motor moves desk from 29.7 high to 49.4 high
- Adjustable feet for all flooring surfaces
- Cable management rack
- Burn more calories and improve your posture
Specifications
| Brand | Mount-It! |
| Assembled Product Weight | 95.5 lb |
| Maximum Load Weight | 176 lb |
| Color | White |
| Top Color | White |
| Desk Type | Standing Desks |
| Adjustable Height | Y |
| Maximum Height | 49.4 in |
| Cleaning. Care & Maintenance | Tabletop is easily cleanable with a damp cloth. |
| Manufacturer | Mount-It! |
| Manufacturer Part Number | MI100026F |
| Model | MI100026F |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 29.50 x 47.50 x 49.40 Inches |















Reviews
There are no reviews yet.