Mount-It! – sit/standing desk – rectangular – brown
Specifications
- Motor: Dual motor height adjustment
- Height range: 25.4 to 51.4
- Width adjustment: 39.4 to 63
- Tabletop Dimensions: 59 W x 29.5 D x 1 H
- Weight Capacity: 275 lbs
- Materials: Steel legs and frame. melamine shelves
- Controls: Electronic
Specifications
| Brand | Mount-It! |
| Collection | Urban |
| Assembled Product Weight | 95.5 lb |
| Maximum Load Weight | 275 lb |
| Material | Steel |
| Color | White |
| Finish | Painted |
| Base Color | White |
| Base Material | Steel |
| Top Color | Brown |
| Top Material | Melamine |
| Desk Type | Standing Desks |
| Adjustable Height | Y |
| Minimum Height | 25.4 in |
| Maximum Height | 51.4 in |
| Manufacturer | Mount-It! |
| Manufacturer Part Number | MI-18068 |
| Model | MI-18068 |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 29.50 x 59.00 x 48.00 Inches |















Reviews
There are no reviews yet.