Embrace leisure time with the artfully designed Response Collection. Exquisitely crafted with tufted seat and back. gently sloping arms. and adorable design. Response comes well-loved for all the right reasons. Dense foam padding ensures comfort. while the well-orchestrated style will energize your space. Tapered wood legs with non-marketing foot caps finish off this piece of distinctinction and estimable appeal.Set Includes:One – Response Bench
Walnut Stained Beech Wood Legs
Plastic Floor Glides
Finely Upholstered Fabric
Bench Weight Capacity – 662 lbs.
Overall Product Dimensions: 22L x 73W x 21H
Seat Dimensions: 20L x 57W x 16H
Armrest Height from Seat: 4.5H
Base Dimensions: 73W
Armrest Dimensions: 2.5W
- Walnut Stained Beech Wood Legs
- Plastic Floor Glides
- Finely Upholstered Fabric
- Bench Weight Capacity – 662 lbs.
Specifications
| Brand | Mod |
| Collection | Response Collection |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | Fabric |
| Color | Gray |
| Seat Color | Gray |
| Seat Depth | 20 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Width | 57 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Leg Material | Beech Wood |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Tufted. Indoor |
| Manufacturer Part Number | 8320 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 22.00 x 73.00 x 21.00 Inches |











Reviews
There are no reviews yet.