Sleek. polished chrome and wool combine to make the Curl an ultra posh chair that is as artistic as it is sensible. This accent chair imitates the swirl of a painter’s brush. forming organic contours that curve into ergonomically support. The Curl exudes modernity in both comfort and style. making it a welcome addition to any decor looking for a slash of style.
Features :
- Sold in set of 2 chairs
- Material: Wool blend fabric. metal. foam
- Finish: Orange. polished chrome
- Unique modern curl shaped design to add boldness to your room.
- Features a full 360 swivel function.
- Delivered to you fully assembled! No assembly required!
Specifications :
- Product Dimensions : 30.7H x 24W x 26D
- Product Weight : 76.2 lbs
- Seat Dimensions : 20.5H x 16.5D
- Weight Capacity : 300 lbs
Modern Swivel Accent Chair for Living Room and Home Office Use. Set of 2 * Measures: 24 in. Length. 30.7 in. Height. 26 in. Depth. * Polished Chrome Metal Round Base for Design and Durability. * Upholstered in Soft Wool Blend Fabric with High Density Foam Filled Padding. * Unique Modern Curl Shaped Design to Add Boldness to your Room. * Features a Full 360 Swivel Function. * Weight Capacity: 300 Lbs. Seat Height: 20.5"Curl Seat" 16.5" Depth. * Delivered to you Fully Assembled! No Assembly Required!
Specifications
| Brand | Manhattan Comfort |
| Collection | Manhattan Comfort |
| Chair Style | Upholstered. Swivel |
| Seat Height | 30.7 in |
| Arm Style | Round Arms |
| Arm Height | 20.5 in |
| Assembled Product Weight | 76.2 lb |
| Material | Fabric |
| Seat Material | Upholstery |
| Fill Material | High Density Foam |
| Frame Material | Metal |
| Leg Material | Metal |
| Fabric Content | Wool |
| Color | Orange |
| Seat Color | Orange |
| Leg Color | Polished Chrome |
| Pattern | Curl |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Swivel |
| Home Decor Style | Contemporary |
| Manufacturer | Manhattan Comfort |
| Manufacturer Part Number | 2-AC040-OR |
| Model | 2-AC040-OR |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 26.00 x 24.00 x 30.70 Inches |



Reviews
There are no reviews yet.