Gently rolled arms and a square back make this club chair the epitome of classic style. Easily complete any room with elegance.
- Includes: One (1) Club Chair
- Material: Bonded Leather
- Leg Material: Tanoak Wood
- Color: Chocolate Brown
- Leg Finish: Dark Brown
- Some Assembly Required
- Dimensions: 30.00 inches deep x 34.00 inches wide x 34.00 inches high
- Seat Dimensions: 20.00 inches deep x 19.00 inches wide x 19.00 inches high
- Arm Height: 24.50 inches high
Specifications
| Brand | GDFSTUDIO |
| Collection | Loretto |
| Chair Style | Traditional |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 19 in |
| Seat Back Height | 15 in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Assembled Product Weight | 55.56 lb |
| Material | Leather |
| Leg Material | Tanoak Wood |
| Fabric Material | Bonded Leather |
| Color | Brown |
| Leg Color | Dark Brown |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Home Decor Style | Traditional |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | GDF Studio |
| Manufacturer Part Number | 290282WAL |
| Model | 290282WAL |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 30.00 x 34.00 x 34.00 Inches |











Reviews
There are no reviews yet.