Add style and elegance to any reception or lounge area with this barrel armchair. It is upholstered with black bonded leather for a professional look. Classic design includes a supportive back. nearly full-height arms and a thickly cushioned seat. Four wooden legs hold up to 250 lb. capacity.
- Product Type – Chair
- Number Of Legs – 4
- Base Material – Wood
- Chair/seat Type – Club Chair
- Base Shape – Four-legged
- Armrest – Yes
- Seat Feature – Cushioned
- Country Of Origin – China
- Shape – Barrel
- Total Recycled Content Percent – No
- Assembly Required – Yes
- Overall Height Maximum – 30.8
- Overall Width Maximum – 31.5
- Overall Depth Maximum – 28.8
- Base Color – Black
- Weight Capacity Text – 250 lb
- Back Material – Upholstered
- Manufacturer – Lorell
- Recommended Applications – Reception Area
- Manufacturer Part Number – 82098
- Manufacturer Website Address – http://www.lorellfurniture.com
- Material – Bonded Leather
- Limited Warranty – 5 Year
- Green Indicator – Y
Specifications
| Brand | Lorell |
| Chair Style | Club. Upholstered. Barrel Chair. Armchair |
| Seat Depth | 20 in |
| Seat Width | 18.50 in |
| Seat Back Height | 24.25 |
| Seat Back Width | 31.50 in |
| Assembled Product Weight | 52 lb |
| Material | Wood. Bonded Leather |
| Color | Black |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Chair |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 82098 |
| Model | 82098 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 32.00 x 31.00 x 29.00 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.