Right-pedestal return is part of the Lorell Fortress Series. a practical and professional desk solution ideal for business. government and educational offices. Use this right-pedestal return with a Fortress left-pedestal desk for L-shaped configurations. Both have 3/4-height modesty panels for seamless lines. Durable. high-performance steel construction stands up to rigorous daily use. The 1-1/8 thick top with square edges features an Oak laminate surface that is scratch-resistant. stain-resistant and water-resistant. Design also features a box/file pedestal on the right. Both drawers offer full-extension. ball-bearing slides and full-width. integrated drawer pulls. File drawer accommodates letter-size files. Center grommet allows easy cord management. Reinforced. double-frame inner structure keeps desk solid and sturdy for years of use. Steel return in a putty color meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
Lorell Fortress Series Right-Pedestal Return
- Use with Fortress left-pedestal desk for L-shaped configurations
- Durable. high-performance steel construction stands up to rigorous use
- Oak laminate is scratch-resistant. stain-resistant and water-resistant
- Center grommet allows easy cord management for convenient organization
- Reinforced. double-frame inner structure keeps desk sturdy for years of use
Specifications
| Brand | Lorell |
| Collection | Fortress |
| Assembled Product Weight | 95 lb |
| Material | Steel |
| Color | Oak. Oak Laminate. Putty |
| Finish | Oak Laminate. Putty. Oak |
| Base Material | Alloy Steel |
| Desk Shape | L-Shaped |
| Desk Type | ExecutiveDesks |
| Maximum Height | 21.25 |
| Features | Scratch-Resistant. Stain Resistant. Water-Resistant |
| Number of Drawers | 2 |
| Items Included | Yes |
| Seat Back Height | 28.75 in |
| Seat Depth | 20.25 in |
| Seat Height | 21.25 in |
| Seat Width | 22.50 in |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60920 |
| Is Assembly Required | Y |














Reviews
There are no reviews yet.