Made of fabric. steel frame and durable plywood panels. this cloth drawer features adjustable footrests for stability and durability. Equipped with 8 detachable large-capacity holders. you can place clothes. socks. blankets. etc.. to meet your daily storage needs. Surrounded by a breathable non-woven synthetic fabric to keep air flowing and reduce odor. Great for bedrooms. closets. nurseries. dorms and more.Large Storage: Equipped with 8 removable drawers with attached handles. Great for organizing clothes. blankets. toys. socks and other accessories. and can also be used inside a closet. The top also has a good load-bearing capacity. which can place some accessories and clothing.
Specifications
| Brand | LACOO |
| Collection | Fashion |
| Dresser Style | Vertical Chests |
| Orientation | Vertical |
| Color | Black |
| Material | Fabric |
| Hardware Finish | Black |
| Assembled Product Weight | 29 lb |
| Number of Drawers | 8 |
| Drawer Dimensions | 15.7L x 11W x 8.5H |
| Number of Doors | 0 |
| Age Group | Adult |
| Gender | Unisex |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe Clean With a Dry Cloth |
| Maximum Load Weight | 20 lb |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 1 |
| Manufacturer | Lacoo |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 33.65 x 11.70 x 38.50 Inches |











Reviews
There are no reviews yet.