The Tucson futon is a classic hardwood frame with mission style arms. This unique and versatile full-size futon sofa easily converts to a Bed. This multifunctional piece of furniture can find a home in just about any type of room.
Features :
- Peter’s Cabin Print fabric mattress cover. 55% Polyester. 40% Cotton
- Finish: Maroon. cream. rustic walnut
- Plantation grown. solid hardwood construction
- Converts to standard full-size bed
- No tools needed for easy assembly
- Sofa height seating
- Mattress made in the USA
- Sit. lounge. and sleep position
- Variation: this product is made of 100% natural wood. which makes it unique and can lead to slight color differences.
Specifications :
- Product Dimensions : 33H x 81L x 37D
- Product Weight : 135 lbs
- Product Dimensions : (Mattress) 8H x 75L x 54W
- Seat Dimensions : 22H x 74W x 21D
- Warranty : 1 year limited manufacturer
- Weight Capacity : 500 Pounds
- 55% Polyester 40% Cotton
- Solid hardwood Construction
- Converts to standard full size bed
- No tools needed for easy assembly
- Sofa Height seating
- Plantation grown hardwood
- Product Dimensions:37 x 81 x 33 inches
- Item Weight:68 pounds
- Shipping Weight:68 pounds
- Manufacturer:Kodiak Furniture
Specifications
| Brand | Kodiak Furniture |
| Collection | Tucson |
| Futon Frame & Set Type | Futon Frame and Futon Pad Set |
| Material | Fabric |
| Frame Material | Hardwood |
| Seat Material | Cotton |
| Fill Material | Cotton |
| Fabric Content | 55% Polyester|40% Cotton |
| Seat Depth | 21 in |
| Seat Height | 22 in |
| Assembled Product Weight | 135 lb |
| Maximum Load Weight | 600 lbs |
| Bed Size | Full |
| Color | Multicolor |
| Items Included | Tucson Frame. Rustic Walnut Finish|Peter’s Cabin Mattress |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembly Instructions | https://bison.blob.core.windows.net/img/prods/large/183_tucsonframerusticwalnutfinishpeterscabinmattresscopy.jpg |
| Manufacturer | Kodiak Furniture |
| Manufacturer Part Number | KFTSRWPCABLF6MD3 |
| Model | KFTSRWPCABLF6MD3 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 37.00 x 81.00 x 33.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.