The Phoenix futon is a classic hardwood frame with mission style arms. This unique and versatile Queen-size futon sofa easily converts to a Bed. This multifunctional piece of furniture can find a home in just about any type of room.
Features :
- Material: 100% polyester
- Finish: Blue. espresso
- Plantation grown. solid hardwood construction
- Converts to standard queen-size bed
- No tools needed for easy assembly
- Sofa height seating
- Mattress made in the USA
- Sit. lounge. and sleep postion
- Storage drawers
Specifications :
- Product Dimensions : 36H x 86L x 37D
- Product Weight : 192 lbs
- Product Dimensions : (Mattress) 8H x 80L x 60W
- Seat Dimensions : 22H x 80W x 21D
- Warranty : 1 year limited manufacturer
- Weight Capacity : 500 Pounds
- Material: 100% polyester
- Finish: Blue espresso
- Plantation grown solid hardwood construction
- Converts to standard queen-size bed
- No tools needed for easy assembly
Specifications
| Brand | Kodiak Furniture |
| Collection | Phoenix |
| Futon Frame & Set Type | Futon Frame and Futon Pad Set |
| Material | Fabric |
| Frame Material | Plantation grown solid hardwood |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Seat Height | 17.5 in |
| Mattress Thickness | 7 in |
| Assembled Product Weight | 192 lb |
| Maximum Load Weight | 192.0 lb |
| Bed Size | Queen |
| Color | Blue |
| Pattern | Solid Print |
| Items Included | Mattress|Storage Drawers |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Kodiak Furniture |
| Manufacturer Part Number | KFQPHDEPSNAVYLF5MD4 |
| Model | KFQPHDEPSNAVYLF5MD4 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 37.00 x 86.00 x 36.00 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.