The Monterey futon is a classic hardwood frame with mission style arms. This unique and versatile full-size futon sofa easily converts to a Bed. This multifunctional piece of furniture can find a home in just about any type of room.
Features :
- Material: 100% polyester
- Finish: Blue. antique white
- Plantation grown. solid hardwood construction
- Converts to standard full-size bed
- No tools needed for easy assembly
- Sofa height seating
- Mattress made in the USA
- Sit. lounge. and sleep postion
- Storage drawers
Specifications :
- Product Dimensions : 33H x 79L x 37D
- Product Weight : 170 lbs
- Product Dimensions : (Mattress) 8H x 75L x 54W
- Seat Dimensions : 22H x 74W x 21D
- Warranty : 1 year limited manufacturer
- Weight Capacity : 500 Pounds
- Solid hardwood construction
- Converts to standard full size bed
- No tools needed for easy assembly
- Sofa height seating
- Plantation grown hardwood
- Sit. lounge. and sleep postion
Specifications
| Brand | Kodiak Furniture |
| Collection | Monterey |
| Futon Frame & Set Type | Futon Frame and Futon Pad Set |
| Material | Fabric |
| Frame Material | Hardwood |
| Fill Material | Cotton |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Seat Depth | 22 in |
| Seat Height | 15 in |
| Seat Width | 80.0a** |
| Mattress Thickness | 8 in |
| Assembled Product Weight | 170 lb |
| Maximum Load Weight | 170 lb |
| Bed Size | Full |
| Color | Blue |
| Pattern | Solid Print |
| Features | Tufted |
| Items Included | Frame. Mattress. Drawers |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembly Instructions | https://bison.blob.core.windows.net/img/prods/large/a89d4a45-fcfb-4d78-a798-b2b2e7b7498d.jpeg |
| Manufacturer | Kodiak |
| Manufacturer Part Number | KFMODAWLAQULF5MD4 |
| Model | KFMODAWLAQULF5MD4 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 37.00 x 79.00 x 33.00 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.