Update any space with extra seating provided by our classic wood bench from the Kingman collection. The two-tone look provides a popular aesthetic. with an antique white base and contrasting espresso finish on the seat. Clean lines in a transitional style means this bench will complement most any decor theme. Crafted of solid Asian hardwood with an acacia veneer top to show off a lovely grain patter. By far our most versatile piece in this collection. this bench can be paired with our Pismo Park dining table. used as a hallway bench. or anywhere a convenient low-profile seating option is desired.
- Set includes: One (1) bench
- Finish color: Espresso and White
- Materials: Solid Asian hardwood. thick acacia veneer. MDF
Specifications
| Brand | Coaster Company |
| Collection | Kingman |
| Material | Asian hardwood. Acacia veneer. Medium Density Fiberboard |
| Color | White. Espresso |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Shelves | 6 |
| Seat Material | MDF. Poplar. Acacia Veneer |
| Seat Depth | 15 in |
| Seat Height | 18.25 in |
| Seat Width | 54 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Frame Color | Weathered Oak |
| Assembled Product Weight | 34.17 lb |
| Maximum Load Weight | 600 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Assembly required: Yes |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Manufacturer | Coaster Furniture |
| Manufacturer Part Number | 109543 |
| Model | 109543 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 54.00 x 15.00 x 18.25 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.