Timeless style with lush upholstery in a Cream finish accented with hand-laid nailhead trim make the Fairview Counter Height Bench a statement piece. Solid acacia wood with subtle hardwood distressing on the legs and frame adds character and makes every piece one of a kind. Available in Oak and Ash finishes.
- Solid Acacia Hardwood
- Dimensions: 52”W x 16”D x 25”H
- Seat to Floor: 25”H
- Assembly Required
- Genuine Distressed Finish
- Cr***me Upholstery
- Nailhead Trim
- Solid Acacia Hardwood
Specifications
| Brand | JOFRAN INC. |
| Collection | Fairview |
| Material | Acacia;Upholstery;Veneer |
| Color | Ash |
| Seat Color | Cream |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 24 in |
| Assembled Product Weight | 10.5 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Upholstered |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Jofran |
| Manufacturer Part Number | 1933-BS52KD |
| Model | 1933-BS52KD |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 52.00 x 16.00 x 25.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.