Breathtaking solid wood perfectly preserved in its most natural state makes this fully assembled Live Edge Storage Bench not only beautiful. but also completely one-of-a-kind. Our artisans select slabs of Acacia hardwood and then leave the natural edge of the tree whole to create a truly stunning visual effect. This bench measures approximately 52" long and stands 18" tall as the measurements of each piece will be unique due to the live edge. A shelf on the bottom of the bench offers versatile storage right at hand. This natural piece will make a stunning addition to any room in your home.
- Solid Acacia Wood
- Fully Assembled
- Each piece is hand-crafted and completely one of a kind
- Dimensions: 52x18x18” H
- Each piece is hand-crafted and completely one of a kind
Specifications
| Brand | JOFRAN INC. |
| Material | Acacia;Iron |
| Color | Natural |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seating Capacity | 3 |
| Assembled Product Weight | 74 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Storage |
| Manufacturer | Jofran |
| Manufacturer Part Number | 1730-193N |
| Model | 1730-193N |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 52.00 x 16.00 x 18.00 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.