Lorenzo Motion Sofa Set in Caramel J&M Is proud to present the new Lorenzo Motion Sofa Set. A marvel in both design and quality this sofa set is gorgeously crafted in premium Italian leather all around. This sofa set features motion recliners on the Sofa. Love Seat. & chair which combines elegant clean lines. with functionality for a sophisticated look. The Lorenzo Sofa Set also features adjustable ratchet headrest for comfort and relaxation.
Specifications
- Color: Caramel
- Material: Leather
- Collection: Lorenzo
- Seat Height: 19
- Seat Depth: 21
- Arm Height: 25
- Dimension: 44W x 41-62D x 30-38H
- Weight: 139 lbs
– SKU: JMFRNT20651J&M Furniture 1882411-C Lorenzo Premium Italian Leather Chair – Caramel – 44 x 41-62 x 30-38 in.
Specifications
| Brand | J&M Furniture |
| Collection | Lorenzo |
| Chair Style | Recliner. Armchair |
| Seat Depth | 21 in |
| Seat Height | Seat Height : 19 ” |
| Arm Height | 25 in |
| Assembled Product Weight | 139 lbs |
| Material | Leather |
| Fabric Content | Leather |
| Color | Multicolor |
| Seat Color | Caramel |
| Seating Capacity | 1 |
| Manufacturer | J&M Furniture |
| Manufacturer Part Number | 1882411-C |
| Model | 1882411-C |







Reviews
There are no reviews yet.