The Kingston Collection is constructed from Solid Mango & Select Hardwoods. Hand Distressed. Rich Raisin Finish. Dining and Gathering Table Options. Stylish Turned Legs On All Tables and Chairs.
Features :
- Materials: Solid Mango and Select Hardwoods
- Finish: Raisin
- Durable lacquer finish
- Unique hand distressing
- Turned legs match table
Specifications :
- Product Dimensions : 19.25H x 54W x 16D
- Product Weight : 30.4 lbs
- Warranty : Limited 1 Year
- Intercon-Kingston 54 Backless Bench
- Brand – Intercon
- UPC – 848028005092
- Category – Benches
Specifications
| Brand | Intercon |
| Collection | Kingston |
| Material | Solid Mango |
| Color | Brown |
| Seat Height | 19.25 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Assembled Product Weight | 30.4 lb |
| Maximum Load Weight | 240 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Armless |
| Items Included | Hardware |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Intercon |
| Manufacturer Part Number | KG-CH-5416CB-RAI-RTA |
| Model | BG1742664 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 16.00 x 54.00 x 19.25 Inches |




Reviews
There are no reviews yet.