You can almost feel the cool island breeze sweep through your home when you add this Homestyles Bermuda Storage Bench. Create a convenient place to hang hats and gloves. sit down when you take your boots off. and even hide items under seat. The durable fabric and rock-solid construction will make this a welcome addition to your home for years.
Features :
- Poplar is a hardwood known for its beautiful straight grains and smooth finish.
- Bench seat offers a convenient place to put on or take off shoes.
- Some assembly required using our easy-to-understand directions.
- Furniture conveniently delivers straight to your home.
- U.S.-based Homestyles has delivered exceptional online furniture experiences for more than 20 years.
- 5543-26
Specifications :
- Assembly Required : Yes
- Hardware : Hardware included
- Frame Material : Wood
- Poplar is a hardwood known for its beautiful straight grains and smooth finish.
- Bench seat offers a convenient place to put on or take off shoes.
- Some assembly required using our easy-to-understand directions.
- Furniture conveniently delivers straight to your home.
- U.S.-based Homestyles has delivered exceptional online furniture experiences for more than 20 years.
- Product Dimensions:47.25L x 18D x 21H
- Product Weight:68.5 lb
- Style:Coastal
- Color:Off White
- Finish:Painted
Specifications
| Brand | Homestyles |
| Collection | Bermuda |
| Material | Suede. Fabric |
| Fabric Content | Vinyl |
| Wood Type | Poplar Solids |
| Color | White |
| Has Storage | Y |
| Seat Height | 19.25 in |
| Seat Width | 18W in. |
| Seating Capacity | 1 |
| Frame Material | Wood |
| Assembled Product Weight | 68.5 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Removable. reversible. ultra-suede cushion is easy to keep clean and tidy. |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | HomeStyles |
| Manufacturer Part Number | 5543-26 |
| Model | 5543-26 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 18.00 x 47.25 x 21.00 Inches |













Reviews
There are no reviews yet.