- Color: Orange
- Materials: Stainless Steel and Microfiber
- Finish: Chrome
- Upholstery materials: Microfiber
- Frame: Stainless Steel
- Cut-out back feature
- Softly padded for extreme comfort
- Stainless steel feet include round base for added stability
- Seat dimensions: 16 inches high x 14 inches wide x 23 inches deep
- Chair dimensions: 27.5 inches high x 27 inches wide x 25 inches deep
- Add a modern flare to any room
- Softly padded for extreme comfort
- Unique orange color offers a splash of pizzazz to any room
Specifications
| Brand | GDFSTUDIO |
| Chair Style | Traditional |
| Seat Depth | 17.7 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Width | 14 in |
| Assembled Product Weight | 0 lb |
| Material | Fabric |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Leg Material | Stainless Steel |
| Fabric Content | Microfiber |
| Color | Orange |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe Clean |
| Home Decor Style | Modern/Contemporary. Traditional |
| Manufacturer | GDF Studio |
| Manufacturer Part Number | 746852WAL |
| Model | 746852WAL |











Reviews
There are no reviews yet.