Our adjustable sofa bed brings extra rest space and beauty to your space. Designed with 3 position adjustments. this sofa bed can provide a comfortable place for you to chat with your friends. watch a movie or enjoy a peaceful slumber. The movable armrest can not only be served as an armrest or lumbar pillow when you are sitting. but also as a headrest for sleeping. The middle armrest with 2 cup holders can be unfolded downwards. so you and your friends can enjoy a couple of beverages. In addition. the foldable design of the middle armrest will not affect the use of the sofa as a bed. It is worth mentioning that the breathable and premium linen fabric will increase comfort. Supported by solid iron legs. this sofa bed is unquestionably stable.
Features:
- Multiple Purposes for Use: This sofa bed features 3 angle adjustments (120**. 150** and 180**). which means you can own a bed at the same time you buy a sofa. When watching TV. having a rest or having a sound sleep. you can freely choose the angle you like according to different needs.Compact Size to Save Space: If your apartment is small. then this sofa is your best choice. The foldable sofa bed is compact in size and multi-purpose. which improves space utilization. The sofa bed with iron legs brings good bearing capacity and can be used as a place to rest when friends gather.Covered by breathable linen fabric. not be stuffy after long-time use
Specifications
| Brand | Gymax |
| Futon Frame & Set Type | Futon Frame and Futon Pad Set |
| Material | Fabric |
| Frame Material | Metal |
| Seat Material | Linen Fabric |
| Fill Material | High-Resilience Sponge |
| Fabric Content | Linen Fabric |
| Arm Height | in |
| Seat Depth | 18.5 in |
| Seat Height | 29.5 in |
| Seat Width | 31.5 in |
| Seat Back Height | in |
| Seating Capacity | 2 |
| Bed Size | King |
| Color | Gray |
| Leg Color | Silver |
| Seat Color | Light Gray |
| Pattern | Solid Print |
| Features | Cupholders |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Gymax |














Reviews
There are no reviews yet.