The ideal combination of classic leather design with some modern twists. the Silvia Sofa Chair has it all.
-
- Includes: One (1) Chair
- Material: Bonded Leather
- Dimensions: 38.75 inches high x 32.60 inches wide x 27.00 inches deepSeat Width: 20.50 inchesSeat Depth: 20.50 inchesSeat Height: 17.00 inches
- Includes: One (1) Chair
- Material: Bonded Leather
- Color: Brown
- Some Assembly Required
- Dimensions: 38.75 inches high x 32.60 inches wide x 27.00 inches deep
- Seat Width: 20.50 inches
- Seat Depth: 20.50 inches
- Seat Height: 17.00 inches
Specifications
| Brand | GDFSTUDIO |
| Collection | Silvia |
| Chair Style | Modern/Contemporary |
| Seat Depth | 20.25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 20.5 in |
| Assembled Product Weight | 37.48 lb |
| Material | Leather |
| Frame Material | Wood |
| Fabric Content | Leather |
| Color | Brown |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Upholstered |
| Home Decor Style | Modern/Contemporary |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | GDF Studio |
| Manufacturer Part Number | 069592WAL |
| Model | 069592WAL |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 27.00 x 32.60 x 38.75 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.