The Bianca leather club chair offers executive styling at an intern price. Perfect for any room that exhibits an affluent or upscale decor. such as a study. home office. or any room with bold colors or hardwood floors. this chair is the epitome of class and prosperity.
-
- Includes: One (1) Club chair
- Materials: Bonded Leather
- Color: Brown
- Includes: One (1) Club chair
- Materials: Bonded Leather
- Color: Brown
- Some Assembly Required
- Product Dimensions in inches: L 26 x W 26 x H 38
- Seat Dimensions: D 22 x W 20 x H 20
- Armrest height: 26
- Weight: 55 lbs
Specifications
| Brand | GDFSTUDIO |
| Collection | Bianca |
| Chair Style | Traditional |
| Seat Depth | 22.75 in |
| Seat Height | 20 in |
| Assembled Product Weight | 55 lb |
| Material | Wood. Leather. Hardwood |
| Fill Material | Foam |
| Fabric Content | Leather |
| Color | Brown |
| Seat Color | Brown |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Chair |
| Home Decor Style | Traditional |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | GDF Studio |
| Manufacturer Part Number | 347612WAL |
| Model | 347612WAL |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 35.25 x 37.75 x 38.00 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.