Get that chic aesthetic that you’ve been looking for! Our supremely enjoyable club chair will become the family favorite with its button-tufted diamond stitching. recessed armrests. and turned legs. Featuring a cozy tub silhouette. a rolled design. and plenty of comfort in one attractive package. this contemporary piece is an ideal space to read your favorite book or watch a movie in the comfort of your own home.
CONTEMPORARY STYLE: With gentle curves. turned birch wood legs. and recessed arms. this club chair brings out a simplistic style that emphasizes comfort and functionality.
BUTTON-TUFTED DIAMOND STITCH: The button-tufted diamond stitching in the seating offers an extra touch of sophistication and texture for comfort.
NAILHEAD ACCENTS: Expertly styled. this club chair features a nailhead trim bordering the edges. Each nailhead is individually applied for a beautiful. handmade touch.
UPHOLSTERED: Our club chair is generously upholstered. giving any room a refined appearance.
DIMENSIONS: This club chair is 32.75 W x 30.25 D x 30.50 H.
- Includes: One (1) Chair
- Material: Recast Leather and Wood
- Dimensions: 29.60 inches deep x 33.00 inches wide x 30.25 inches high
Specifications
| Brand | GDFSTUDIO |
| Collection | GDFStudio |
| Chair Style | Traditional |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Back Height | 12.5 in |
| Arm Style | Recessed Arms |
| Assembled Product Weight | 36.6 lb |
| Material | Leather |
| Fabric Content | Leather |
| Color | Brown |
| Seating Capacity | 1 |
| Home Decor Style | Traditional |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | GDF Studio |
| Manufacturer Part Number | 674992WAL |
| Model | 674992WAL |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 32.75 x 30.25 x 30.50 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.