These mid-century arm chairs are a great addition to any home. Featuring strong lines and a tufted back. they will match any d??cor you currently have. The cushion is extra padded to ensure maximum comfort and the wooden legs are perfectly styled for the mid-century look. Enjoy these arm chair in your home today.
-
- Includes: Two (2) Chairs
- Material: Fabric
- Dimensions: 29.50 inches deep x 25.00 inches wide x 31.00 inches high
- Includes: Two (2) Chairs
- Material: Fabric
- Fabric Composition: 100% Polyester
- Leg Material: Birch
- Color: Teal
- Leg Finish: Natural
- Light Assembly Required
- Dimensions: 29.50 inches deep x 25.00 inches wide x 30.50 inches high
- Seat Width: 19.00 inches
- Seat Depth: 21.50 inches
- Seat Height: 18.75 inches
- Arm Height: 22.50 inches
Fabric Care Instructions
Easy Care. Machine Washable
Specifications
| Brand | GDFSTUDIO |
| Chair Style | Traditional |
| Seat Depth | 20 in |
| Seat Height | 18.75 in |
| Seat Width | 19 in |
| Seat Back Cushion Style | Tufted Back |
| Arm Height | 22.5 in |
| Assembled Product Weight | 57.54 lb |
| Maximum Load Weight | 250 lb |
| Material | Fabric |
| Fill Material | Polyester |
| Leg Material | Birch |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Color | Blue. Other |
| Leg Color | Natural |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Tufted |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe Clean |
| Home Decor Style | Mid-Century |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | GDF Studio |
| Manufacturer Part Number | 375003WAL |
| Model | 375003WAL |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 25.00 x 29.50 x 30.50 Inches |











Reviews
There are no reviews yet.