After a long day. you’ll enjoy the cushioned comfort of this cozy upholstered bench. Whether it’s an entryway seat to remove your shoes or a relaxing foot stool in the living room. this bench is sure to become a focal point with its comforting cottage style. The lower shelf adds extra storage space right where you need it. The distressed finish and charming turned wood legs soften the look of your furnishings. Black and white striped fabric on the padded seat adds a modern farmhouse style that is long lasting and easy to maintain for even the busiest families.
Features :
- This versatile bench looks great in your living room while providing extra storage and seating space
- Unique cottage design is an uplifting addition to any space
- High quality distressed finish stands out without overpowering your d**cor
- Gorgeous turned wood legs carry the design to the floor
- Handsome and easy to clean wood and upholstery
Specifications :
- Weight Capacity : 275 lbs
- Modern farmhouse design is an uplifting addition to the entryway. living room. or bedroom
- Black and white stripe woven fabric cushion
- Storage shelf for shoes or baskets
- Gorgeous turned wood legs carry the design to the floor
- White washed light wood finish
- Easy Assembly Required
- Supports up to 275 lbs.
- 39.8-inch width x 15.7-inch length x 22-inch height
Specifications
| Brand | Finch |
| Collection | d |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Color | Brown |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 1 |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Black and White |
| Seat Depth | 15.7 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 39.8 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Frame Color | White washed light wood finish |
| Leg Material | Wood |
| Leg Color | Natural |
| Assembled Product Weight | 25.81 lb |
| Maximum Load Weight | 275 lbs |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Storage |
| Items Included | Storage Shelf |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | True Innovations |
| Manufacturer Part Number | FUCN10071A |
| Model | FUCN10071A |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 15.70 x 39.80 x 22.00 Inches |













Reviews
There are no reviews yet.