Includes height adjustable base and 60 x 30 white top.
Easily go from sitting to standing with a handset that features three programmable memory settings. A collision detection safety feature enhances workplace safety. High-pressure laminate (HPL) surface is easy to clean and designed to be resistant to dents/chips. UV rays. stains. and scratches.
Adjustable desk offers a large work surface for big projects.
Made with high-pressure laminate (HPL) surface in white finish and commercial grade steel base.
Quiet yet powerful motor provides height adjustment from 24.75 to 50.25 high with stable three-stage legs.
Dimensions: 50.25H x 60W x 30D.
Weight capacity: 176 lbs.
Meets or exceeds ADA standard.
Easily go from sitting to standing with a handset that features three programmable memory settings.
Increase activity with an optional alert to remind you to alternate between sitting and standing.
Collision detection safety feature enhances workplace safety.
Top surface is easy to clean and designed to be resistant to dents/chips. UV rays. stains. and scratches.
Easily go from sitting to standing with handset that features three programmable memory settings. Increase activity with optional alert to remind you to alternate between sitting and standing. Quiet yet powerful motor provides height adjustment from 24.75 C 50.25 high with stable 3-stage legs (ADA Compliant). Commercial grade. steel base holds up to 176 lbs. and provides enhanced stability. Collision detection safety feature enhances workplace safety. High Pressure Laminate (HPL) surface is easy to clean and designed to be resistant to dents/chips. UV rays. stains and scratches. 15 Year Structural. 7 Year Mechanical Warranty. Includes height adjustable base and 60 x 30 white top.
Sold as 1 Each.
- Sold as 1 Each.
- Adjustable desk offers a large work surface for big projects. Weight capacity: 176 lbs. Collision detection safety feature enhances workplace safety.
- Made with high-pressure laminate (HPL) surface in white finish and commercial grade steel base. Meets or exceeds ADA standard. Top surface is easy to clean and designed to be resistant to dents/chips. UV rays. stains. and scratches.
- Quiet yet powerful motor provides height adjustment from 24.75 to 50.25 high with stable three-stage legs. Easily go from sitting to standing with a handset that features three programmable memory settings. 15-year warranty on structural components; 7-year warranty on mechanical parts.
- Dimensions: 50.25H x 60W x 30D. Increase activity with an optional alert to remind you to alternate between sitting and standing.
Specifications
| Brand | Fellowes |
| Assembled Product Weight | 240.5 lb |
| Maximum Load Weight | 176 lb |
| Material | Tin |
| Color | White |
| Finish | White |
| Base Material | Steel |
| Top Color | White |
| Top Material | High-pressure laminate (HPL) |
| Desk Type | Standing Desks |
| Adjustable Height | Y |
| Minimum Height | 24.8 in |
| Maximum Height | 50.25 |
| Items Included | Yes |
| Cleaning. Care & Maintenance | Top surface is easy to clean and designed to be resistant to dents/chips. UV rays. stains. and scratches. |
| Manufacturer | Fellowes |
| Manufacturer Part Number | 9788101 |
| Model | 9788101 |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 59.99 x 60.00 x 50.25 Inches |















Reviews
There are no reviews yet.