This simple Dining Bench will surely complement the look of your dining set. It is upholstered in fabric is might be simple at first sight. but a closer look reveals a beauty in the details. The cushioned seat allows you to enjoy your meal in total comfort. black turned legs with X shaped support make a terrific addition to any area.
Features
- Contains 1 Dining Bench only
- Comes in rectangular shape
- Backless fabric upholstered seating
- Turned legs with X shaped support
- Floor protectors to avoid abrasion
- Contains 1 Dining Bench only
- Comes in rectangular shape
- Backless fabric upholstered seating
Fabric Care Instructions
Easy Care. Machine Washable
Specifications
| Brand | Bed Bath & Beyond |
| Collection | Saltoro Sherpi |
| Material | Wood. Fabric |
| Color | Beige |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 18 in |
| Leg Color | Black |
| Assembled Product Weight | 24.2 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Manufacturer | Bed Bath & Beyond |
| Manufacturer Part Number | BM218112 |
| Model | BM218112 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 42.00 x 16.00 x 18.00 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.