Is limited space in your home bringing you down! Not for long! Create the convenient space you need to work on projects or pay your bills without having to take up a huge amount of space in your home with this desk. This home office desk offers a spacious top surface that provides you with the room you need for all your must-have office essentials like your laptop. notepads. folders. and your hot cup of coffee too. The two storage shelves provide you with a space to easily store and display a variety of items like books. work binders. decorative knick-knacks. and organizing bins. This writing desk is the perfect small space solution. Its charming good looks and functional design make this desk a great addition to any room in your home. Finished in true black oak. this good-looking desk will have you working in no time.
- Assembled Dimensions: 31.5 L x 15.55 W x 28.86 H
- Small space solution
- Shelves for storage and display
- True black oak finish
- Assembly Required
- Box Dimensions: 35.75 L x 18.15 W x 3.46 H
- Compact Design: Efficient home laptop desk with small footprint. perfect for limited spaces like apartments or dorms.
- Ample Storage: Features 2 square shelves to keep books. supplies. and other essentials neatly organized.
- Sturdy Construction: Crafted with durable materials and a true black oak finish for long-lasting use.
- Versatile Workspace: Provides a dedicated area for laptops. writing. or studying.
- Easy Assembly: Simple setup with clear instructions for hassle-free installation.
Specifications
| Brand | FHWMLONG |
| Assembled Product Weight | 25 lb |
| Material | Wood Composite |
| Color | True Black Oak |
| Base Color | True Black Oak |
| Base Material | Wood Composite |
| Top Color | True Black Oak |
| Top Material | Wood Composite |
| Desk Shape | Rectangular |
| Desk Type | Writing Desks |
| Minimum Height | 28.26 in |
| Maximum Height | 28.86 in |
| Operating Type | Manual |
| Features | Storage. Space-Saving. Warp Resistant. Weather-Resistant. Expandable |
| Number of Shelves | 2 |
| Items Included | Writing Desk with 2 Shelves |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembly Instructions | https://www.walmart.com/cp/school-supplies/1086045athAsset=eyJhdGhjcGlkIjoiZjQ4MzBlNzAtMWRlYy00MDMxLTkwNzEtOTZhNzI5NTQ0YmNmIn0=&athena=true |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 15.57 x 31.50 x 28.86 Inches |














Reviews
There are no reviews yet.