International Concepts home furniture is for those who appreciate high quality. wood furniture with a traditional and elegant look. This bench will beautifully complement any d**cor in your home.
Features :
- Dimensions: 38.58W x 23.34D x 36.25H
- Seat Dimensions: 38.58W x 17.32D x 18.3H
- Made from hardwood
- Includes butcher block surface
- Ready to assemble
- Includes arms
- Set includes: One (1) bench
- Materials: Solid parawood
- Finish: Unfinished
Specifications
| Brand | International Concepts |
| Material | Wood |
| Color | Unfinished |
| Number of Shelves | 1 |
| Seat Depth | 38.58 in |
| Seat Height | Standard Height |
| Seat Width | 34.75 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Assembled Product Weight | 46.2 lb |
| Maximum Load Weight | 450 lb |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Armless |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Bed Bath & Beyond |
| Manufacturer Part Number | BE-1 |
| Model | BE-1 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 38.58 x 23.34 x 36.25 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.