Sturdy. durable and chic. the Desert Fields Aria Futon Sofa bed is a perfect choice for anyone looking for a small futon to fit in tight spaces. The Aria futon has faux leather upholstery that is easy to clean. and wipes clean with a damp cloth. With its sleek. cool and modern appearance. the Aria Futon fits perfectly with most room decors.
Desert Fields Aria Futon Sofa Bed. White
Specifications
| Brand | Desert Fields |
| Collection | Aria |
| Futon Frame & Set Type | Convertible Sofas |
| Material | Faux Leather.Foam.Stainless Steel.Wood |
| Frame Material | Wood |
| Fabric Content | Faux Leather.Foam.Stainless Steel.Wood |
| Seat Height | 0 in |
| Mattress Thickness | 0 in |
| Assembled Product Weight | 55 lb |
| Maximum Load Weight | 600 lb |
| Seating Capacity | 3 |
| Bed Size | Full |
| Color | White |
| Seat Color | White |
| Pattern | Solid Print |
| Features | Upholstery |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembly Instructions | https://cdn.dorelhome.com/DorelHomeFiles/ProductDocuments/20839_B34201110902_Futon_White%20Faux%20Leather_015237-AN_APPROVED_2017.09.25.pdf |
| Manufacturer | Dorel Home Products |
| Manufacturer Part Number | 2011109 |
| Model | 2011109 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 32.00 x 69.00 x 29.00 Inches |














Reviews
There are no reviews yet.