DecMode Metal Bench with Gold Base. Black is a unique addition to your stylish home. So take a load off and relax on this decorative bench. A small piece of furniture that make a big difference to give your home an instance refresh. Glam tufted bench will complement velvet upholstered sofa with gold metal decor for a luxurious look. This item ships in 1 carton. This is a rectangular ottoman bench. Suitable for indoor use only. This item ships fully assembled in one piece. Maximum weight limit is 400 lbs. Can accommodate 2 people. This is a single black colored entryway bench. Glam style.
- Indulge in the glamorous luxury of plush textures. dazzling details. and sleek finishes to elevate your home and add a sophisticated flair
- Indoor upholstered black bench is made of sturdy wood and mdf. iron. and velvet fabric materials
- This glamorous bench with cushion features a polished gold finish and a black velvet fabric upholstery
- Large rectangular bench features a silky tufted seat supported by a scalloped metal frame in an open style structure for additional storage space underneath
- The bench measures 49.0L x 20.0W x 18.0H inches. and weighs 34.5 lbs
- This stunning black and gold upholstered bench features a rectangular-shaped bench and a geometric-designed metal base and leg
- Wipe clean with a dry cloth
- Velvet cushion is attached to an iron metal base to form an elegant bench design
- Glam style
- DecMode Metal Bench with Gold Base. Black makes a perfect addition to any home
Fabric Care Instructions
Wipe clean with a dry cloth
Specifications
| Brand | DecMode |
| Material | Metal |
| Color | Black Geometric Rectangle 49 x 20 x 18 |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 20.0 in |
| Seat Height | 18.0 in |
| Seat Width | 20.0 |
| Seat Back Height | 18.0 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Metal |
| Frame Color | Black |
| Leg Material | Metal |
| Leg Color | Gold |
| Assembled Product Weight | 34.5 lb |
| Maximum Load Weight | 400 |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe Clean with a Dry Cloth |
| Items Included | This is a single black colored entryway bench |
| Manufacturer | DecMode |
| Manufacturer Part Number | 58771 |
| Model | 58771 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 49.00 x 20.00 x 18.00 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.