DecMode Wood Storage Bench with Cream Tufted Seat and Back. White is a unique addition to your stylish home. Rectangular storage bench will complement light upholstered sofa with other wood decor for the perfect rustic look. This item ships in 1 carton. Indoor bench with storage has a padded seat and backrest that is securely covered by tufting and added metal studs. The seat features a wooden storage area underneath. Suitable for indoor use only. Some assembly required. Maximum weight limit is 250 lbs. Can accommodate 2 people. This is a single white colored entryway bench. Industrial style.
- Designed with rugged charm and edgy allure. where metal finishes and raw materials unite to create an urban aesthetic that showcases your artistic expression
- White industrial storage bench is made of iron material. wood and mdf and linen fabric
- Storage bench carries polished light beige tufted seat and light brown wood panels with black metal hardware and frames
- Upholstered bench features tufted back and seat that lifts up to reveal additional storage. and supported by tapered style legs for an elevated under clearance space
- The storage bench measures 48L x 20W x 30H inches. and weighs 20.8 lbs
- This white and brown industrial storage bench features rectangular seat. backrest. and storage box. along with round studs and metal feet
- Wipe clean with a dry cloth
- The rectangular wooden storage box with hinged cover serving as a seat is mounted on sturdy metal legs
- Industrial style
- DecMode Wood Storage Bench with Cream Tufted Seat and Back. White makes a perfect addition to any home
Fabric Care Instructions
Wipe clean with a dry cloth
Specifications
| Brand | DecMode |
| Material | Fir |
| Color | White Solid Rectangle 48 x 20 x 30 |
| Has Storage | Y |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Color | White |
| Seat Depth | 20 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Width | 20 |
| Seat Back Height | 30 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | China Fir |
| Frame Color | White |
| Leg Material | China Fir |
| Leg Color | Black |
| Assembled Product Weight | 20.8 lb |
| Maximum Load Weight | 250 |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe Clean with a Dry Cloth |
| Items Included | This is a single white colored entryway bench |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | DecMode |
| Manufacturer Part Number | 90650 |
| Model | 90650 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 48.00 x 20.00 x 30.00 Inches |





Reviews
There are no reviews yet.