Looking for a place to curl up and relax with a good book? Place our beautifully upholstered tub chair in your living room or bedroom when you want to a quiet place to sit and reflect.
BUTTON TUFTED: The button-tufted stitching in the backrest offers an extra touch of sophistication that enhances its contemporary design.
TONAL PIPING: The armrests of our tub chair are complemented with refined tonal piping. giving this piece an extra boost of style. This adds a dash of texture to its generously upholstered surface.
BIRCH WOOD LEGS: This chair is supported by beautifully tapered birch wood legs which offer an attractive look and durable structure. Its fine grain takes stains well. giving this piece a gorgeous finish.
DIMENSIONS: Choose an accessory that is the perfect size for you and your furniture. This club chair is 28.75 W x 27.00 D x 30.50 H. You will love how much your space can transform with the simple addition of this charming chair.
Fabric Care Instructions
Easy Care. Machine Washable
Specifications
| Brand | GDFSTUDIO |
| Collection | Davidson |
| Chair Style | Traditional |
| Seat Depth | 20 in |
| Seat Height | Seat Dimensions : 20.00 Inches Deep X 21.50 Inches Wide X 20.00 Inches High |
| Seat Width | 21.5 in |
| Assembled Product Weight | 26.35 lb |
| Material | Fabric |
| Leg Material | Birch |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Color | Gray |
| Seat Color | Gray |
| Leg Color | Dark Espresso |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe Clean |
| Home Decor Style | Traditional |
| Manufacturer | GDF Studio |
| Manufacturer Part Number | 082003WAL |
| Model | 082003WAL |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 29.00 x 26.50 x 30.50 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.