The Mack Bamboo Bench is a great addition to any bathroom. kitchen. living room. or RV camper. It is lightweight and easy to transport. It features a convenient lower shelf for additional storage. Great for use as extra seating or as a portable table. Stands up to moisture as long as it is thoroughly dried after each use.
- Made from high quality natural bamboo
- Features a curved seat for comfortable sitting and a lower shelf for convenient storage
- Lightweight and easy to transport
- Dimensions: 18.75W x 9.75L x 17.75H
- Some Assembly Required
Specifications
| Brand | Cortesi Home |
| Material | Wood |
| Color | Beige |
| Has Storage | Y |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 1 |
| Seat Height | 17.75 in |
| Frame Material | Bamboo |
| Assembled Product Weight | 8.2 lb |
| Maximum Load Weight | 250 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Storage. Indoor |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Cortesi Home |
| Manufacturer Part Number | CH-DB900301 |
| Model | CH-DB900301 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 9.75 x 18.75 x 17.75 Inches |




Reviews
There are no reviews yet.