This handsome chaise upholstered in black leatherette has built-in speaker and Bluetooth connectivity. Enjoy your music while lounging in this comfortable chaise. with side pocket for storage. Accent pillow and headrest included.
Coaster 504913 Home Furnishings Chair. Charcoal
Specifications
| Brand | Coaster Company |
| Collection | Emerson |
| Chair Style | Modern/Contemporary |
| Seat Depth | 29 in |
| Seat Height | 21 |
| Assembled Product Weight | 54 lbs |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Material | Leatherette |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Wood |
| Fabric Content | Leatherette |
| Color | Charcoal |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Chair |
| Home Decor Style | Modern/Contemporary |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Coaster |
| manufacturer_part_number | 504913 |
| Model | 504913 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 36.00 x 41.00 x 31.50 Inches |





Reviews
There are no reviews yet.