Create a stylish and functional accent to your living or family room with this convenient and comfy storage bench. The traditional design is well-suited to a white range of decor schemes. Try its evocative dark finish for a rich and distinguished look. The attractive wicker storage baskets are a practical low-maintenance option. The simple block feet work well in most design schemes.
Features :
- Versatile bench adds extra seating and storage space
- Wicker storage baskets add charm and function
- Sturdy construction for high-traffic areas of your home
- Crafted in a traditional style for an enduring look you’ll love
- Featuring a rich dark finish to add a sophisticated touch
- Versatile bench adds extra seating and storage space
- Wicker storage baskets perfect for shoes. toys. and more
- Padded seat with removable cushion
- Sturdy wood construction for high-traffic areas of your home
- Traditional dark finish adds a sophisticated touch
- Arrives Fully Assembled
- Supports up to 200 lbs.
- 43.9-inch width x 13.98-inch length x 19.69-inch height
Specifications
| Brand | Truly Home |
| Collection | Griffin |
| Material | Wood |
| Color | Black |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Assembled Product Weight | 57 lb |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Storage |
| Manufacturer | True Innovations |
| Manufacturer Part Number | FUCN10066A |
| Model | FUCN10066A |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 14.00 x 43.90 x 19.70 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.