Perfect for curling up with a good book or spreading out while you watch a movie. an armchair and a half like this is a great option for creating a cozy nook with a little extra space. Supported by a wood frame. durable rubberwood legs. and wrapped in a soft microfiber gray fabric. this chair and a half features a single tufted back cushion that’s easy to sink into. Showcasing a clean-lined silhouette with flared arms. this seat has an understated look easily added to any space.
Features :
- Upholstered in a light gray soft microfiber fabric
- Solid foam padded cushions for comfort
- Sturdy rubberwood feet for stability
- Flared arm design for style and support
- Tufted cushioned back for comfort
- Back cushions zip off from sofa for easy cleaning
- Great addition to any small space
- Easy assembly
Specifications :
- Frame Material : Eucalyptus wood. MDF. Plywood. Rubberwood
- Upholstery Material : Polyester. Foam
- Chair Weight Capacity : 264 pounds
- Seat Dimensions : 30.25 W x 19.75 D x 18.5 H (8.25 Thick Cushion)
- Warranty : 180-Day Limited Manufacturer’s Warranty
- Back Dimensions : 30.25 W x 21.25 H
- Arm Height : 24.75 H from floor; 7 H from seat
- Arm Width : 5.5 W
- Upholstered in a light grey soft microfiber fabric
- Solid foam padded cushions for comfort
- Sturdy rubberwood feet for stability
- Flared arm design for style and support
- Tufted cushioned back for comfort
- Great addition to any small space
- Back cushions zip off from sofa for easy cleaning
- Easy assembly
Specifications
| Brand | CORLIVING |
| Collection | CorLiving |
| Chair Style | Upholstered. Armchair |
| Seat Depth | 19.75 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 30.25 in |
| Seat Back Height | 21.25 in |
| Seat Back Width | 30.25 in |
| Seat Back Cushion Style | Tufted Back |
| Arm Style | Flared Arms |
| Arm Height | 24.75 in |
| Assembled Product Weight | 56 lb |
| Material | Fabric |
| Fill Material | Solid Foam |
| Frame Material | Wood. Plywood. Medium Density Fiberboard |
| Leg Material | Rubberwood |
| Color | Light Gray |
| Seat Color | Light Gray |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Tufted |
| Home Decor Style | Contemporary |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | CorLiving |
| Manufacturer Part Number | LGA-202-D |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 31.00 x 43.00 x 36.00 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.