Enjoy a thrilling novel by the fireplace or cozy up with a cup of hot cocoa with the help of this exceptionally comforting and stylized arm chair. The wingback sides create a sense of comfort and safety while button tufting adorns the tall back. drawing attention from the lining of nailhead trim.
- Belleze wingback accent chair is the perfect addition to any living room or family room
- The wingback sides create a sense of comfort and safety while button tufting adorns the tall back. drawing attention from the lining of nailhead trim
- Enjoy a thrilling novel by the fireplace or cozy up with a cup of hot cocoa with the help of this exceptionally comforting and stylized arm chair
- Well padded seat and backrest for comfortable seating
- Relax in style with Belleze wingback chair
Specifications:
- Chair Design: Wingback Chair
- Color: Gray
- Material: Velvet
- Leg Material: Wood
- Frame Material: Hardwood
- Seat Height: 18
- Seat Dimension: 19-3/4(W) x 20-1/2(L)
- Backrest Dimension: 19-3/4(W) x 22-3/4(H)
- Overall Dimension: 27(W) x 30(L) x 41(H)
- Assembly Required: Yes
Package Include:
- Wingback Accent Chair
- Hardware
- Instruction
Specifications
| Brand | BELLEZE |
| Chair Style | Traditional |
| Seat Depth | 20.5 in |
| Seat Height | 18.1 in |
| Seat Back Width | 22.38 in |
| Assembled Product Weight | 49 lb |
| Material | Linen |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Wood |
| Leg Material | Wood |
| Fabric Content | Velvet |
| Color | Gray |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Tufted |
| Home Decor Style | Modern/Contemporary. Traditional |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Belleze |
| Manufacturer Part Number | 014-HG-30322-GY |
| Model | 014-HG-30322-GY |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 30.00 x 27.00 x 39.50 Inches |






Reviews
There are no reviews yet.