Modernize your space with the outstanding style and convenience of the Rockwell storage bench. Made in China. this bench is comprised of a sturdy wood frame padded with foam and upholstered in sumptuous velvet fabric. The lift-top cushion opens to reveal convenient storage space. perfect to store extra pillows and blankets in a living room or bedroom. The Rockwell requires assembly and utilizes minimalist metal legs for excellent support in contemporary style. A handy addition that exudes modern glamour. the Rockwell storage bench is a lovely upgrade to any space.
Features
- Constructed from pine wood
- Lift-top storage compartment
- Metal legs
- Contemporary glam and luxe storage bench
- Padded with foam and upholstered in velvet fabric
- Assembly required
Specifications
- Product Weight: 25.4 Pound
- Package Weight: 28.7 Pound
- Overall Dimensions: 17.70 High x 43.30 Wide x 15.70 Deep
- Storage Dimensions: 40.60 Wide x 13.80 Deep x 9.80 High; Legs: 4.70 High
- Product Color: Grey/Gold
- Product Composition: Fabric Polyester 100%/Pine Wood//Metal
Fabric Care Instructions
Spot Clean
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Rockwell |
| Material | Polyester. Foam. Pine. Upholstered. Velvet. Metal. Fabric |
| Fabric Content | 100% Fabric Polyester |
| Color | Gray |
| Has Storage | Y |
| Seat Depth | 15.7 in |
| Seat Height | 17.7 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Pine Wood |
| Frame Color | Gold |
| Leg Material | Metal |
| Leg Color | Gold |
| Assembled Product Weight | 25.4 lbs |
| Maximum Load Weight | 240 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Upholstered. Storage |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Wholesale Interiors |
| Manufacturer Part Number | WI12210 |
| Model | WI12210 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 15.70 x 43.30 x 17.70 Inches |












Reviews
There are no reviews yet.