Rest and unwind with the sumptuous comfort of the Renessa armchair. Made in China. this chair is comprised of a sturdy wood frame padded with layers of plush foam and upholstered in rich velvet fabric. Button tufted accents produce an air of elegance while a nail head trim outlines the curled arms of the chair with contemporary glamour. Ring-turned legs add a touch of grace. making the Renessa armchair a sophisticated addition to any space.
- Curled arms
- Constructed from plywood frame
- Padded with foam and upholstered in polyester fabric
- Assembly required
- Product Weight: 31.7 Pound
- Package Weight: 39.2 Pound
- Overall Dimensions: 28.70 High x 31.10 Wide x 29.10 Deep
- Seating Area Dimensions: 19.10 Wide x 22.00 Deep x 17.70 High
- Arm: 29.10 High; Legs: 3.30 High; Back: 13.00 High
- Product Color: Grey/Dark Brown
- Product Composition: Fabric Polyester 100%/Plywood/Foam
Specifications
| Brand | Baxton Studio |
| Collection | Renessa |
| Chair Style | Club |
| Seat Depth | 22.00 in |
| Seat Height | 17.70 in |
| Assembled Product Weight | 31.7 lbs |
| Material | Fabric |
| Fill Material | Foam |
| Frame Material | Plywood |
| Color | Gray |
| Pattern | Solid Print |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Tufted |
| Home Decor Style | Contemporary |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Wholesale Interiors |
| Manufacturer Part Number | WI12439 |
| Model | WI12439 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 29.10 x 31.10 x 28.70 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.